Grotest Maru już w Polsce

Grotest Maru, jedna z najważniejszych niemieckich grup teatralnych jest już w Łodzi. Zespół, który w zeszłym roku zachwycił łódzką publiczność spektaklem TimeBank na fasadzie Grand Hotelu, w tym roku zaprezentuje przygotowany na zlecenie festiwalu spektakl „Rewolucji 17, wspomnienia Aurelii”.
Trwające od maja próby przeniosły się już na podwórko przy Rewolucji 1905 roku 15/17. Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy. To podwórko jest takie samo, jak to, które widziała z okna Aurelia Scheffel, autorka „Lodz-Geschichte(n)” – autobiograficznych zapisków z lat 1936-1945 o życiu wielonarodowej społeczności domu, w którym mieszkała w dzieciństwie.

Tekst odnalazła i opracowała na potrzeby festiwalu Joanna Orzechowska – znawczyni historii Łodzi. Jest to tekst wyjątkowy. Aurelia, łódzka Niemka, poprzez krótkie, oszczędne, ale wyraziste opowieści przedstawia polsko-niemiecko-żydowską społeczność, toczącą spokojny żywot, zorganizowany wokół pompy na podwórku. Byli to głównie robotnicy łódzkich fabryk. Dzielił ich język, kultura, ale łączyły problemy codzienności i wspólny dom.
Teatr zaprosił łódzkich artystów, którzy stworzą połączenie żywej muzyki z oryginalnymi instrumentami popularnych na podwórkach i ulicach czasów dzieciństwa Aurelii oraz muzyki elektronicznej. Sugestywne sceny jak ze snu, inspirowane opowieścią rozgrywać się będą w autentycznej przestrzeni podwórka, co pozwoli zbudować atmosferę podróży w czasie.
GROTEST MARU I GOŚCIE
„Rewolucji 17, wspomnienia Aurelii”
sobota 20 czerwca, g. 21:00 (premiera)
niedziela 21 czerwca, g. 21:00
podwórko, ul. Rewolucji 1905 15/17

GM_700

&nbps;