dziś zaczynamy!

zaczynamy

Gwiazdorskie koncerty, mistrzowskie przedstawienia, wzruszające opowieści o Łodzi i jej mieszkańcach. Wszystko to bez biletów, bo na wydarzenia tegorocznej edycji festiwalu Łódź Czterech Kultur wstęp jest wolny. Na oficjalny początek Kayah – już dziś o 20:00 w Manufakturze.

Znana wokalistka wystąpi na rynku Manufaktury ze swoim projektem Transoriental Orkiestra – barwnym show, inspirowanym muzyką żydowską z różnych stron świata. Towarzyszyć jej będą wybitni muzycy, grający na tak egzotycznych instrumentach jak santur, oud, saz i lutnie.

Największą – dosłownie – atrakcją tegorocznej edycji będzie marionetka Angel słynnego hiszpańskiego teatru Carros de Foc. Jedenastometrowy gigant zaprezentuje się na parkingu EC-1 Wschód w sobotę o g. 16:00.
A już jutro o g. 18:00 odbędzie się wernisaż instalacji Isaaca Cordala „Sąsiedzi”, dzięki któremu na ścianach budynku przy ul. Traugutta 10 zamieszkają niewielkie figurki na balkonach. Z kolei w Pasażu Róży przy Piotrkowskiej 3, odbędzie się koncert Jozefa van Wissema. Wybitny lutnista zaprezentuje materiał z ostatniej płyty „It’s time for you to return”. Po koncercie odbędzie się projekcja filmu Jima Jarmuscha „Tylko kochankowie przeżyją” z muzyką Wissema.

Interesujące propozycje przygotowano też w Pałacu Poznańskich przy Ogrodowej 15 i w jego ogrodzie, gdzie usłyszeć będzie można muzykę kameralną, graną w europejskich salonach za czasów największego rozkwitu fortun łódzkich fabrykantów. Cykl rozpoczną już dziś pieśniami rosyjskimi Maciej Grzybowski i Liliana Zalesińska. Jutro najpierw wystąpi uznawany za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia Meccore String Quartet z utworami Piotra Czajkowskiego i Claude’a Debussy’ego, później romanse Aleksandra Wertyńskiego wykona Piotr Lempa – mieszkający w Anglii fenomenalny bas, regularnie goszczący na scenach znaczących oper świata.

Cykl zamknie niedzielny występ orkiestry Sinfonia Viva, która ma na koncie tournee po Europie z supergrupą YES. Orkiestra nagrała też utwory Chopina, które poleciały w kosmos na pokładzie wahadłowca Endeavour. Łódzka publiczność usłyszy Eine kleine Nachtmusik Wolfganga Amadeusza Mozarta, Tańce Węgierskie Johannesa Brahmsa, czy Serenadę Piotra Czajkowskiego.
Dopełnieniem muzycznego programu będą recital Ewy Błaszczyk, która zaprezentuje poetyckie utwory śpiewane po polsku, rosyjsku i niemiecku, koncert Pawła Szamburskiego w kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego przy placu Wolności.

&nbps;