Kayah na dobry początek

DSC_6046

Tegoroczną edycję festiwalu Łódź Czterech Kultur otworzył koncert Kayah&Transoriental Orchestra. Była to niesamowita podróż z muzyką żydowską różnych stron świata. Znakomici muzycy, egzotyczne brzmienia, barwna oprawa i wspaniała, charyzmatyczna wokalistka.

Kayah nie od dziś znana jest z zamiłowania do muzyki świata. Impulsem do pracy nad projektem Transoriental Orchestra był dla niej występ na festiwalu Warszawa Singera. Na potrzeby tego koncertu Kayah do współpracy zaprosiła Atanasa Valkova, kompozytora filmowego i producenta muzycznego. Wspólnie wybrali wybitnych instrumentalistów i solistów pochodzenia polskiego, ukraińskiego i irańskiego, co pozwoliło nadać muzycznemu dialogowi jeszcze szerszego wymiaru i autentycznej wielokulturowości. W instrumentarium zespołu znalazły się niespotykane instrumenty, takie jak: cymbały, santur, oud, saz, lutnie, flety, piszczałki.

Improwizacje etno‐jazzowe, bałkańskie, perskie, słowiańskie i afrykańskie brzmienia tradycyjnej muzyki żydowskiej w oryginalnej oprawie muzyki elektronicznej. Ta ekspresyjna mieszanka została entuzjastycznie przyjęta przez pięciotysięczną publiczność na rynku Manufaktury.

W inauguracji festiwalu wzięły udział Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska i Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska. Więcej zdjęć w naszej Galerii FOTO/WIDEO

&nbps;