Zobaczmy jeszcze raz

podworko700

Dla tych, którzy nie dotarli. I dla tych, którzy byli, a chcą powspominać. W sekcji VIDEO przypominamy zarejestrowane w czasie minionych edycji spektakle i projekty artystyczne. Wśród nich film Tomasza Bergmanna, wizualną opowieść o Litzmannstadt Getto i współczesnych Bałutach, ze ścieżką dźwiękową Mikołaja Trzaski i Dj-a Lenara.

Polecamy też przedstawienia z cyklu „PODWÓRKA” – dotąd powstały cztery, w tym roku zarejestrujemy kolejne. Dwa lata temu były to: „Podwórko Piotrkowska 37”, autorstwa laureata Paszportu Polityki Krzysztofa Garbaczewskiego, i „Zgierska 38”, przygotowane przez Teatr Ósmego Dnia. Oba spektakle czerpały z historii miejsc, w których powstały, z tym że przedstawienie Garbaczewskiego było raczej swobodną impresją na temat miejsca, a spektakl Teatru Ósmego Dnia z reporterską rzetelnością opowiedział historię mieszkańców kamienicy przy Zgierskiej 38 od czasów przedwojennych, aż po współczesność. W przygotowania do spektaklu bardzo zaangażowali się mieszkańcy, a samo przedstawienie spotkało się z gorącym przyjęciem, zarówno ich samych, jak i publiczności festiwalu, gromadząc blisko tysiąc widzów.
Kolejne przedstawienia cyklu powstały w zeszłym roku. W „Obywatelach Wschodniej 50” Janusz Opryński, razem ze znawczynią historii Łodzi Joanną Orzechowską, opowiedzieli losy lokatorów Wschodniej 50 przywołując ich korespondencję z administracją.

Drugie z zeszłorocznych przedstawień – „Lament łódzki” w reżyserii Mariusza Grzegorzka – opowiadało o podwórku przy Rewolucji 29, a spektakl mierzył się z problemem identyfikacji z miastem i samooceny łodzian. Podstawowym tworzywem dramaturgicznym były „hejterskie” wpisy internautów pod artykułami dostępnymi w sieci.

&nbps;