MACIEJ GRZYBOWSKI/LILIANA ZALESIŃSKA

grzybowski_zalesinska2

KONCERT PIEŚNI ROSYJSKICH

czwartek, 18 czerwca, g.19:00
sala lustrzana Pałacu Poznańskich, ul. Ogrodowa 15
/rezerwacja miejsc siedzących/

Gdy łódzki fabrykant Izrael Poznański budował swoje imperium, na salonach Europy słuchano pieśni Cezarego Cui, Modesta Musorgskiego, Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, Siergieja Rachmaninowa, Igora Strawińskiego. Utworów tych największych muzyków przełomu wieków, w mistrzowskim wykonaniu Liliany Zalesińskiej i Macieja Grzybowskiego posłuchamy podczas pierwszego koncertu festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Niezwykle rzadko zdarza się okazja podziwiania na jednej scenie takich osobowości muzycznych jak Grzybowski i Zalesińska.

„Jest największym pianistą, jakiego w życiu słyszałem” napisał Walter Arlen z Los Angeles Times usłyszawszy Macieja Grzybowskiego. Ten obdarzony niezwykłym talentem pianista i kameralista rozpoczynał karierę w 1990 r. Jego debiut w bolońskiej Sali Mozarta w 2005 okrzyknięto jednym z najistotniejszych wydarzeń artystycznych ostatnich lat. Występował w USA (recitale Lindsborg, Seattle, Sarasota, Santa Monica, San Diego, Seattle, Denver, Boston, Pittsburgh), Kanadzie (Montreal, Toronto, Ottawa), Wielkiej Brytanii (Festiwal Sounds New w Canterbury obok Arditti Quartet, London Sinfonietta czy Ensemble Interconterporain, St. John’s Smith Square w Londynie), Austrii (w Bregencji, z orkiestrą Wiener Symphoniker pod batutą Paula Daniela).
W 2006 wziął udział w trzech koncertach (recital, koncert kameralny, koncert z orkiestrą) na bezprecedensowym i uznanym za jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku Festiwalu Muzyki Pawła Szymańskiego, odbywającym się w radiowym Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Rok później na międzynarodowym festiwalu Sacrum Profanum podczas jednego wieczoru wykonał w Filharmonii Krakowskiej komplet Sonat fortepianowych Charlesa Ivesa. Czterokrotnie nominowany do Paszportów „Polityki”.

Natomiast Lilianna Zalesińska – mezzosopran – to ceniona interpretatorka pieśni, wykonawczyni muzyki współczesnej. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi. Ukończyła także podyplomowe studia wokalne w prestiżowym Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Marjany Lipovšek, uzyskując dyplom z jednogłośnym wyróżnieniem

Brała udział w światowych prapremierach muzyki współczesnej m.in. podczas Festival für junge zeitgenössische Musik w wiedeńskim Konzerthaus, SIMN Romania w Bukareszcie, czy w Filharmonii Narodowej w Warszawie w 2011 i 2012 roku, gdzie wystąpiła w koncertach inaugurujących festiwal Warszawska Jesień. W 2014 r. z okazji Roku Panufnika Lilianna Zalesińska prezentowała utwory wokalne tego kompozytora m.in. w Filharmonii Łódzkiej, podczas Poznańskiej Wiosny Muzycznej i w Helsinkach. Została także zaproszona do wykonania recitalu w Warszawie podczas uroczystego koncertu w dniu setnych urodzin Sir Andrzeja Panufnika w obecności Lady Camilli Panufnik i syna kompozytora Jamesa Panufnika.
Występowała na Izmir International Festival w Turcji, cyklu „Prestigious Guests” w Bukareszcie, cyklu pieśniarskich recitali pod patronatem światowej sławy śpiewaka Dietricha Fischer-Dieskau w Kolonii, ponadto ma na koncie dwa recitale w cyklu „200 koncertów na 200-lecie urodzin F. Chopina” w Warszawie, recital w Berlinie z okazji roku Wagnera, czy wiedeński występ zamykający Rok Lutosławskiego w Austrii. Występuje także na scenie operowej – debiutowała w Niemczech w spektaklu reżyserowanym przez słynnego Harrego Kupfera, zaproszona potem do spektakli realizowanych w Niemczech i w Wiedniu. W repertuarze ma role operowe od baroku do współczesności.

www.liliannazalesinska.pl
www.melodialogos.pl