LEPKA PURPURA ŁÓDZKICH KWIATÓW. REWOLUCJA 1905

bartek

sobota, 20 czerwca, g. 18:00
ul. Rewolucji 29/Radio Łódź
/rezerwacja miejsc siedzących/

To niecodzienna możliwość, żeby zobaczyć jak powstaje słuchowisko radiowe. W ramach festiwalu Łódź Czterech słuchowisko/widowisko „Lepka purpura łódzkich kwiatów” reżyseruje Krzysztof Czeczot – znakomity aktor i scenarzysta, ale też ceniony twórca teatru radiowego.

Inspiracją dla projektu „Lepka purpura łódzkich kwiatów” jest przypadająca w tym roku 110 rocznica Rewolucji 1905 r. – wydarzenia, które wycisnęło potężne piętno na historii i tożsamości Łodzi. Projekt zrealizowany zostanie w podwórku jednej z opuszczonych śródmiejskich kamienic, nieopodal miejsca, gdzie w czerwcu 1905 r. najdłużej broniono barykady. Scenariusz przygotowany został w oparciu o archiwalne relacje uczestników tamtych wydarzeń, a także fragmenty dokumentów z epoki i poetycką relację z rewolucji zawartą w „Kwiatach polskich” Tuwima.

– Przyjęliśmy perspektywę historii oddolnej – mówi Kamil Piskała, twórca scenariusza spektaklu. – Głos oddajemy robotnikom i robotnicom przełomu wieków. Ich narracja prezentuje perspektywę różniącą się od kanoniczynych, podręcznikowych wizji przeszłości, przypominając, że aktywność zwykłych ludzi może zmieniać historię – zapowiada.

Adaptacji radiowej i reżyserii słuchowiska na zamówienie festiwalu Łódź Czterech Kultur podjął się Krzysztof Czeczot – aktor, scenarzysta, reżyser. Szerokiej publiczności znany z małych i dużych ekranów, nagradzany w praktycznie każdym obszarze działalności. W 2002 roku ukończył Wydział Aktorski łódzkiej Filmówki, gdzie obecnie jest asystentem prof. Jana Maciejowskiego. W latach 2002–2009 występował na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. Współpracuje z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Jest autorem kilku dramatów, m.in. Bajzlu inscenizacja w Teatrze Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie oraz w Teatrze Tv pod tytułem Bezład) i Cyrku 76 (inscenizacja w Teatrze Współczesnym w Szczecinie). Autor słuchowisk radiowych: „Dublin. One Way”, „Jeszcze się spotkamy młodsi”. Wyreżyserowany przez Czeczota audiobook „Gra o Tron” otrzymał nagrodę miesięcznika „Film”– Złota Kaczka 2012. W lutym 2013 radiowa Trójka wyemitowała słuchowisko Czeczota pt. Andy, w którym grający tytułową rolę Adam Woronowicz dialoguje m.in. z Romanem Wilhelmim, którego głos pochodzi z archiwów Polskiego Radia. Na festiwalu Prix Europa właśnie za „Andiego” Czeczot otrzymał prestiżową nagrodę Best European Radio Drama of the Year 2013. Doceniony również w kraju –dwukrotnie nagrodzony na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie, za reżyserię i oryginalny scenariusz.
W grudniu 2014 roku Czeczot zadebiutował jako reżyser w Teatrze Telewizji inscenizując Miss Hiv Macieja Kowalewskiego. Od 2013 roku prowadzi dom producencki osorno.pl.

Oprawę muzyczną spektaklu, graną na żywo, przygotowuje łódzki zespół Ted Nemeth. – To w pełni autorska propozycja, inspirowana scenariuszem spektaklu – mówi Patryk Pietrzak, wokalista zespołu. – Nieco archaiczny w formie, ale wciąż szalenie aktualny tekst staramy się uwspółcześnić przez elektroniczne, industrialne brzmienia, korespondujące z tematyką spektaklu. Muzyka nie będzie tu tłem, ale częścią widowiska/słuchowiska- wyjaśnia. Ted Nemeth założony został pięć lat temu przez grupę muzykujących przyjaciół. Muzycy kwartetu przejawiają odmienne zainteresowania i mają różne muzyczne inspiracje, a Ted Nemeth jest ich syntezą i kompromisem.

Po słuchowisku „Lepka purpura łódzkich kwiatów” odbędzie się inscenizowany pochód robotniczy przygotowany przez Łódzką Świetlicę Krytyki Politycznej.

www.osorno.pl
www.facebook.com/Tednemeth
www.filmweb.pl