PIOTR LEMPA/ROMANSE WERTYŃSKIEGO

lempa520

piątek, 19 czerwca, g. 21:00
ogród Pałacu Poznańskich, Ogrodowa 15
/rezerwacja miejsc siedzących/

W latach 20. ubiegłego wieku rosyjski bard Aleksander Wertyński był w Polsce prawdziwą gwiazdą. Jego pieśni i romanse stały się inspiracją dla wielu twórców, a teksty na język polski tłumaczyli najwięksi, w tym Julian Tuwim oraz Jonasz Kofta. Festiwal Łódź Czterech Kultur zaprasza w melancholijną muzyczną wyprawę śladami Wertyńskiego i Bernarda Ładysza wyśpiewaną fenomenalnym basem Piotra Lempy.

Koncert romansów rosyjskich to część muzycznego programu realizowanego w Pałacu Poznańskiego, gdzie festiwalowa publiczność usłyszy wybitnych kameralistów w repertuarze popularnym w czasach rozkwitu rezydencji łódzkich fabrykantów: pieśni Musorgskiego, Rimskiego-Korsakowa, Rachmaninowa, Strawińskiego, Czajkowskiego i Debussy’ego. Wśród wykonawców prawdziwe znakomitości: Maciej Grzybowski i Liliana Zalesińska, Meccore String Quartet, Sinfonia Viva oraz Piotr Lempa z romansami Wertyńskiego.

Ten wybitny bas, jest absolwentem The Royal Academy of Music w Londynie, Cardiff International Academy of Voice oraz Gdańskiej Akademii Muzycznej. Mieszka w Anglii, choć ostatnio również w Niemczech i w Polsce. Jako solista wystąpił już na I roku studiów w Requiem W. A. Mozarta podczas festiwalu Tempus Paschale w Katedrze Lubelskiej. Na scenie operowej pojawił się po raz pierwszy na III roku studiów w Weselu Figara W. A. Mozarta w Operze Bałtyckiej. Od tej pory regularnie występuje na deskach znaczących oper całego świata.
W 2001 r. wystąpił z solowymi koncertami w Nowym Jorku dla uczczenia ofiar World Trade Center. Wystąpił także na koncercie upamiętniającym I. J. Paderewskiego w Nowojorskiej Carnegie Hall wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Kształcił się na mistrzowskich kursach wokalnych pod kierunkiem takich pedagogów jak: R. Bonynge, Dame K. Te Kanawa, M. Freni, H. Łazarska, J. Nesterenko, J. Rappe, R. Karczykowski, D. O’Neill.

W 2004 roku został także nominowany do prestiżowej nagrody Czerwonej Róży. W 2005 na XI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari otrzymał nagrodę specjalną Dyrektora Staatsoper w Hamburgu. W lutym 2007 otrzymał Nagrodę Specjalną a w 2009 IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Mozartowskim w Londynie, a w maju 2007 roku otrzymał II Nagrodę podczas konkursu pieśni rosyjskiej im. Ludmily Andrew także w Londynie.

W 2011 r. wydał „Romanse Rosyjskie A. Wertyńskiego”, album zawierający najpiękniejsze romanse rosyjskie z repertuaru Bernarda Ładysza z tekstami Janusza Kofty. Płyta ta jest owocem fascynacji interpretacjami Ładysza, śpiewaka światowego formatu, rodem z Wilna, który nagrał romanse Wertyńskiego w 1988 roku. Lempa do współpracy zaprosił zespół Zagan Acoustic, czyli Pawła Zagańczyka na akordeonie, Joachima Łuczaka na skrzypcach i Jarosława Stokowskiego na kontrabasie. Wszyscy są absolwentami i studentami Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Próby trwały cztery miesiące. Zanim doszło do nagrania solista kursował między Trójmiastem a Londynem. Skąd ta determinacja? Przecież nieczęsto zdarza się, żeby uznany śpiewak operowy próbował zmierzyć się z repertuarem o dość popularno-rozrywkowym zabarwieniu. Dla Piotra Lempy wybór repertuaru był oczywisty, bo nagranie dedykował swojemu mistrzowi i mentorowi – Bernardowi Ładyszowi – popularyzatorowi twórczości Aleksandra Wertyńskiego.

Interesująca jest też historia samego Wertyńskiego. Porewolucyjna Rosja nie była dobrym czasem dla artystów, dlatego emigrował. Występował w Polsce, koncertował w Konstantynopolu, na Bliskim Wschodzie, w Niemczech, a przez wiele lat mieszkał w Szanghaju, gdzie było duże skupisko rosyjskiej arystokracji. Śpiewał w Hollywood dla samej Marleny Dietrich, a jego najpiękniejsze pieśni powstały w Paryżu. Cały czas jednak tęsknił do ojczyzny. W latach czterdziestych wrócił do Rosji, gdzie dawał koncerty dla Armii Czerwonej.

www.piotrlempa.com