MECCORE STRING QUARTET

meccore

piątek 19 czerwca, g. 19:00
sala lustrzana Palacu Poznańskich, ul. Ogrodowa 15
/rezerwacja miejsc siedzących/

Meccore String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. Od lat zachwyca melomanów Europy i Ameryki. Teraz czas na łódzką publiczność. W piątek (20.06) o godzinie 19:00 w sali lustrzanej Pałacu Poznańskich muzycy z Meccore String Quartet zaprezentują utwory Piotra Czajkowskiego i Claude’a Debussy’ego.

Meccore String Quartet to jedna z propozycji „pałacowych” tegorocznej edycji festiwalu, przebiegającej pod hasłem „Podwórka kontra pałace”. W sali lustrzanej Pałacu Poznańskiego i w jego ogrodzie usłyszeć będzie można muzykę kameralną graną w europejskich salonach za czasów rozkwitu rezydencji łódzkich fabrykantów: pieśni Modesta Musorgskiego, Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, Siergieja Rachmaninowa, Igora Strawińskiego, serenady, kwartety Piotra Czajkowskiego i Claude’a Debussy’ego, romanse rosyjskie Aleksandra Wertyńskiego czy Eine kleine Nachtmusik W.A. Mozarta. Wykonawcy to wybitni muzycy: Piotr Lempa, Sinfonia Viva, Maciej Grzybowski i Liliana Zalesińska oraz Meccore String Quartet.

Kwartet powstał w 2007 roku i od lat zachwyca publiczność czołowych festiwali, takich jak Rheingau Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, L. van Beethoven Easter Festival, czy Budapest Spring Festival. Występuje w prestiżowych salach koncertowych: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Beethovenhaus w Bonn, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu oraz Frick Collection w Nowym Jorku.

Kwartet był wielokrotnie nagradzany podczas prestiżowych konkursów muzyki kameralnej – dostrzeżono śmiałość muzyków w łamaniu konwenansów i stereotypów.

Dwa lata temu ukazała się debiutancka płyta zespołu, zawierająca kwartety smyczkowe Mozarta i Beethovena. Muzycy dokonali też nagrań radiowych oraz telewizyjnych dla Bayerischer Rundfunk, Rai3, Radio Stephansdom, Radio Merkury, NDR Kultur, ZDF, Phoenix oraz WQXR. Realizacja Kwartetu smyczkowego F. Schuberta „Śmierć i Dziewczyna” dla TVP Kultura, została nominowana do nagrody „Gwarancje Kultury” 2011.

Zespół kształcił się początkowo u członków kwartetu Camerata, a w latach 2009-2014 studiował w klasie kameralistyki Artemis Quartett w Universität der Künste w Berlinie. W roku 2012 kwartet uzyskał również stypendium na studia w mistrzowskiej klasie kameralistyki Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. Meccore String Quartet doskonalił swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych artystów takich jak: Gerhard Schulz, Cuarteto Casals, Heime Müller, Antonello Farulli i Peter Cropper . Ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym zespołu było uczestniczenie w kursie interpretacji muzyki Ludwiga van Beethovena prowadzonym przez Alfreda Brendela.

Kwartet oraz indywidualnie każdy z jego członków są stypendystami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i programu „Młoda Polska”. Od roku 2010 Meccore String Quartet jest gospodarzem odbywającego się co roku w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Q’arto Mondi”, prezentującego czołowych artystów światowej sceny kwartetowej.

www.meccorrequartet.com