CARROS DE FOC/FABRYKA ŻYWYCH DRZEW

carros520

sobota, 20 czerwca, g. 16:00
parking EC1-Wschód

To propozycja dla całych rodzin, bo Angel na całym świecie zachwyca i dorosłych i dzieci. Gigantyczna marionetka hiszpańskiego teatru Carros de Foc wystąpi  na parkingu EC-1 Wschód w towarzystwie Caballo Real (Królewskiego Konia) i maleńkiej Wróżki Gelsey. Będzie barwnie, wzruszająco, efektownie. Wstęp wolny.

W monumentalnej scenerii odnowionej EC1 jedenastometrowa marionetka i towarzyszące jej postaci wyglądać będą jak ożywione zabawki. Nowe miejsce, nie do końca jeszcze oswojone przez mieszkańców miasta, wypełnione zostanie przez gwar, śmiech i energię na miarę dawnej elektrowni przy Targowej. Twórcy festiwalu Łódź Czterech Kultur mają nadzieję, że występ Angela na długo zapadanie w pamięć publiczności.

Teatr Carros de Foc (Rydwany Ognia) został założony przez Miguela Angel Martin Bordera, wywodzącego się z rodziny słynnych fallero – rzeźbiarzy i malarzy, tworzących figury dla teatru ulicznego i parad Fallas (Święto Ognia w Walencji). Pod okiem rodziców Bordera rozwijał artystyczne umiejętności już w dzieciństwie. Zaczynał kopiując obrazy barokowych i klasycznych malarzy, później upodobał sobie surrealistyczne obrazy Salvadora Dali. Chociaż studiował projektowanie marketingowe, uległ rodzinnym, artystycznym tradycjom. Poświęcił się sztuce. Najpierw indywidualnie, jako malarz i rzeźbiarz, potem we współpracy ze znanymi hiszpańskimi teatrami.

W 1994 roku postanowił realizować swoje wizje artystyczne samodzielnie, z własnym zespołem. Tak powstał Carros de Foc. Bordera, jako dyrektor artystyczny teatru, projektuje kolejne gigantyczne figury, tak realistyczne, że robią wrażenie żywych, i osadza je w kolejnych opowieściach.

Spektakle Carros de Foc reprezentowały Hiszpanię na światowych festiwalach, były pokazywane w kilkudziesięciu krajach, zawsze podbijając serce publiczności. Tak było w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoszech, Holandii, Maroku, na ulicach i placach Chin, Kataru czy Korei. Popularność teatru i znakomite przyjęcie ich produkcji spowodowały, że zespół został zaproszony do Chile, gdzie współtworzył słynną „Paris Parade”, oglądaną na żywo przez 600 000 osób i kolejne setki tysięcy przed telewizorami.

Przez 20 lat Carros de Foc ewoluował od tradycyjnych form teatru ulicznego do własnego konceptu z wyjątkowym programem, wykorzystującym gigantyczne ruchome marionetki, ale też inne formy sztuki. Carros de Foc przenoszą widzów w fantastyczny świat magii, umiejętnie angażując miejską przestrzeń, jako scenografię wydarzenia. Dzięki temu tworzy się wyjątkowa, za każdym razem inna atmosfera spektaklu. W Łodzi, scenografią dla występów teatru będzie przestrzeń EC1 Wschód. Spektakl „Fabryka żywych drzew” rozpocznie się o godzinie 16:00.

www. carrosfoc.com