CERATITIS CAPITATA /PAWEŁ SZAMBURSKI

szymburski

sobota, 20 czerwca, g.19:00
Kościół pw. Zesłania Ducha Świętego, Piotrkowska 2

Ceratitis Capitata to nazwa gatunku muchy-szkodnika występującej w krajach basenu Morza Śródziemnego. To również tytuł albumu Pawła Szamburskiego.

Paweł Szamburski jest klarnecistą, jedną z najważniejszych postaci warszawskiej sceny muzyki improwizowanej. Współtworzył zespoły: SzaZa, Horny Trees, Meritum, Cukunft czy kwartet klarnetowy Ircha. Pisał muzykę dla filmu, teatru, kina niemego, tańca współczesnego i słuchowisk radiowych. Swoją twórczość opiera najchętniej na klarnecie, głosie oraz brzmieniach elektronicznych.

Gdy w kościele w Błoniach pod Tarnowem nagrywał w skupieniu swój pierwszy album, do wnętrza wleciała mucha. Najpierw latała głośno bzycząc i rozpraszając artystę. Potem usiadła. Wyglądało na to, że urzekło ją brzmienie sakralnych inspiracji zaczerpniętych przez Pawła Szamburskiego z różnych kultur świata.

W ten oto sposób narodził się tytuł pierwszego solowego albumu Pawła Szamburskiego. Płyta „Ceritatis Capitata” zawiera pięć intymnych wypowiedzi na klarnet i klarnet basowy, dla których podstawą stała się tradycyjna muzyka sakralna. Muzyk w swojej grze oraz pracy z instrumentem wykorzystał odniesienia, motywy melodyczne, a także ekspresję i ornamentykę chórów prawosławnych, muzyki sufickiej, żydowskiej, a także bahaizmu czy chorału gregoriańskiego.
Okładkę płyty zaprojektował Paweł Ryżko, a całość wydana w limitowanej serii 500 sztuk przez LadoAbc SB.

www.szamburski.bandcamp.com