ISAAC CORDAL

cordal520

piątek, 19 czerwca, g. 18:00
ul. Traugutta 10, wernisaż instalacji

Łódź już wkrótce wzbogaci się o instalację hiszpańskiego artysty Isaaca Cordala. W ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur w podwórku przy Traugutta 10 zamieszkają słynne już, samotne i niepokojąco smutne postaci w garniturach. 

Isaac Cordal to hiszpański rzeźbiarz i fotograf na co dzień mieszkający w Belgii. Związany z kolektywami artystycznymi Alg-a.org, Ludd34560 i Sr. Pause. W latach 90. jako gitarzysta aktywny na hiszpańskiej deathmetalowej scenie muzycznej.

Artysta o gruntownym wykształceniu – w Akademii Sztuk Pięknych, a później w szkole Canteiros w rodzinnym mieście Pontevedra oraz College of Arts w Londynie – upodobał sobie działania w przestrzeni miejskiej.

Eksperymentuje z różnymi materiałami, tak jak wtedy, gdy w Londynie stworzył instalacje z kuchennych sitek. Dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu siatki pozwalał słońcu i światłom latarni nadawać głębię cieniom układającym się w kształty ludzkich twarzy.

Jednym z najbardziej znanych projektów Isaaca Cordala jest Cement Eclipses (Cementowe zaćmienia). Bohaterami instalacji są niewielkie postaci, mniej więcej piętnastocentymetrowe pojawiające się w przestrzeni miejskiej. Można je znaleźć na przystankach, gzymsach, ścianach, chodnikach. W sadzawkach. Czekają na autobus. Toną w kałużach. Chowają się w cieniu. Szare, najczęściej w garniturach, bywa że ze służbową teczką – zawsze samotne w za dużym świecie i tłumie innych postaci przywołujących na myśl prozę Franza Kafki.

Figurki to metafora, pretekst do rozmowy o polityce, władzy, biurokracji zawsze obecnych w projektach artysty. Cordal w swoich pracach podejmuje się krytyki cywilizacji Zachodu – idei fałszywego wzrostu, zmian klimatycznych, dewaluacji ludzkiej egzystencji wciągniętej w tryby wielkich korporacyjnych machin, zanik tożsamości i indywidualizmu.

Mali ludzie Cordala pojawiali się w Brukseli, Berlinie, Zagrzebiu, Nantes, San Jose, Barcelonie, Wiedniu, Malmo, Paryżu, Bogocie. Teraz pora na Łódź. „Sąsiedzi” zamieszkają przy Traugutta 10.
Projekt zrealizowany zostanie w ramach programu Diamenty Łodzi, dzięki któremu przy Piotrkowskiej 3 powstał „Pasaż Róży” Joanny Rajkowskiej.

www.cementeclipses.com