Lepka purpura łódzkich kwiatów

DSC_6636

Znakomici aktorzy, utalentowani muzycy i świetny reżyser, a na dodatek niecodzienna możliwość, żeby zobaczyć jak powstaje słuchowisko radiowe. „Lepka purpura łódzkich kwiatów. Rewolucja 1905” to projekt niezwykły. W festiwalową sobotę na widowni w podwórku przy ulicy Rewolucji 1905 roku 29 zasiedli widzowie, a przed radioodbiornikami nastawionymi na odbiór Radia Łódź – słuchacze.

Inspiracją dla projektu „Lepka purpura łódzkich kwiatów” jest przypadająca w tym roku 110 rocznica Rewolucji 1905 r. – wydarzenia, które wycisnęło potężne piętno na historii i tożsamości Łodzi. Projekt zrealizowany zostanie w podwórku jednej z opuszczonych śródmiejskich kamienic, nieopodal miejsca, gdzie w czerwcu 1905 r. najdłużej broniono barykady. Scenariusz przygotowany został w oparciu o archiwalne relacje uczestników tamtych wydarzeń, a także fragmenty dokumentów z epoki i poetycką relację z rewolucji zawartą w “Kwiatach polskich” Tuwima.

Kamil Piskała, twórca scenariusza spektaklu oddał głos robotnikom i robotnicom przełomu wieków, pokazujących że aktywność zwykłych ludzi może zmieniać historię. Adaptacji radiowej i reżyserii słuchowiska na zamówienie festiwalu Łódź Czterech Kultur podjął się Krzysztof Czeczot – aktor, scenarzysta, reżyser. Oprawę muzyczną spektaklu, graną na żywo, przygotowuje łódzki zespół Ted Nemeth, której wokalista wcielił się w jedną z ról aktorskich. Tu pierwsze skrzypce przy mikrofonach grali Bronisław Wrocławski i Michał Staszczak.

Więcej zdjęć w Galerii FOTO I WIDEO

&nbps;