ATELIER FOTOGRAFICZNE WSCHODNIA 51

atelier520

wernisaż – niedziela (14 czerwca), g.17:00
finisaż – niedziela (21 czerwca), g.18:00
ul. Wschodnia 51

Jeszcze przed inauguracją festiwalu Łódź Czterech Kultur w opuszczonym sklepie przy Wschodniej otwarta zostanie szczególna pracownia: Atelier Fotograficzne Wschodnia 51. Dzięki niej dzieci z zaniedbanej społecznie okolicy, pod okiem wybitnych fotografików uczyć się będą profesji fotografa i fotoreportera. W czasie kilkudniowej zabawy z aparatem poznają podstawy kompozycji i kadrowania, będą też dokumentować festiwalowe koncerty, pokazy i spektakle. Ich prace będzie można podziwiać na wystawie w Atelier Fotograficznym.

Galeria będzie miejscem zabawy i pracy, a młodzi fotograficy zostaną wyposażeni w aparaty i wiedzę. Pod okiem fachowców z Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego wyruszą w miasto, szlakiem festiwalowych wydarzeń, gdzie będą mieli możliwość spotkać i fotografować z bliska prawdziwe gwiazdy.

Dziecięce zdjęcia stworzą niezwykłą relację festiwalu, z zupełnie nowej perspektywy. Atelier Fotograficzne przy Wschodniej 51 stopniowo, dzień po dniu zmieni się w galerię prac młodych uczestników projektu, którą odwiedzać będzie można przez cały czas trwania festiwalu. Później prace utrwalone zostaną w albumie podsumowującym projekt.

Materialną nagrodą za pracę będą aparaty, które mali fotograficy dostaną na własność podczas finisażu projektu w niedzielę o godzinie 18:00. Jednak najważniejsza będzie satysfakcja z udziału w niecodziennej fotograficznej przygodzie i stworzenia własnych, cennych fotograficznych dzieł – bo projekt, ma przede wszystkim wzmacniać poczucie wartości dzieci z zaniedbanego ekonomicznie i społecznie centrum miasta. Wyrywać je z dziedziczonej bezsilności, dać wewnętrzną siłę do działania i walki o własną przyszłość.

Partnerem wydarzenia jest Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne. ŁTF powstało w 1949 roku, początkowo jako Oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 1957 r. posiada przy Piotrkowskiej 102 własny lokal – siedzibę, gdzie od samego początku prowadzi publiczną Galerię Fotografii, prezentującą wszystkie tendencje i postawy twórcze w fotografii artystycznej. W czasie dotychczasowych lat działalności Galeria Fotografii eksponowała ponad 700 wystaw fotografii regionalnej, krajowej i zagranicznej, zarówno autorskich jak i prezentacji zbiorowych.

Na wszystkich dotychczasowych wystawach w Galerii Fotografii ŁTF eksponowano około 10 000 zdjęć. Kilka tysięcy prac najbardziej wartościowych artystycznie, przechowywanych jest w Archiwum Fotografii ŁTF.

Uczestnicy projektu to podopieczni Świetlicy Podwórkowej, która została powołana do życia pod skrzydłami stowarzyszenia Centrum Wsparcia Terapeutycznego. Od grudnia 2006 roku działa ona na rzecz dzieci i młodzieży na terenie Łodzi, w okolicach ulic: Pomorskiej, Sterlinga, Kilińskiego, Włókienniczej na terenie uznanym za jedną z łódzkich “enklaw dziecięcej biedy.

www.ltf.com.pl