NOC FILMÓW LYNNE RAMSAY

Lynne520

sobota, 20 czerwca, g. 22:30
ul. Piotrkowska 3, Pasaż Róży

Lynne Ramsay lubi wyzwania i trudne, społeczne tematy. W ukazywaniu realnego obrazu życia, poruszaniu tematów kontrowersyjnych jest godną kontynuatorką działań przedstawicieli neorealizmu włoskiego, angielskiej nowej fali i mistrza brytyjskiego kina zaangażowanego – Kena Loacha. W czasie nocy z filmami Lynee Ramsay zobaczymy trzy jej filmy. Projekcjom towarzyszyć będzie dyskusja na temat problemów współczesnej Europy.

Lynne Ramsay to szkocka reżyserka, scenarzystka i producentka. Już jej szkolne filmy wzbudziły duże zainteresowanie krytyki i jurorów międzynarodowych festiwali. Dyplomowy film pt. Small Deaths został uhonorowany Złotą Palmą dla najlepszego filmu. Od tego czasu wyreżyserowała osiem filmów. Za najważniejsze z nich krytyka uznała “Musimy porozmawiać o Kevinie”, „Nazwij to snem” i Morvern Callar”. Dwa z nich: “Musimy porozmawiać o Kevinie” i „Nazwij to snem” zostaną zaprezentowane w czasie Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

To co łączy te obrazy, to ścisły związek tego, co polityczne z codziennym życiowym doświadczeniem zwykłych ludzi. Wyraźnie widać to w „Nazwij to snem”. Bohaterem jest tu 12-latek, który podczas zabawy nad kanałem niechcący topi swojego rówieśnika. Zdarzenie, o którym wie tylko on, zmienia życie młodego człowieka, a tłem dla tej opowieści są przedmieścia Glasgow z powodu strajku tonące pod zwałami śmieci.

Reżyserka osadza swoje opowieści w konkretnych realiach, z dokumentalną precyzją dbając o każdy szczegół, pod tym względem jej obrazy przypominają kino Kena Loacha.

– Po każdej z projekcji zamierzamy prowadzić dyskusje inspirowane tematyką filmów – zapowiada Zbigniew Brzoza, dyrektor festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Projekt powstaje we współpracy ze stowarzyszeniem Łódź Filmowa.