TYMIENIECKIEGO 3 DERBY.BIAŁOCZERWONI

derby520

czwartek, 18 czerwca, g. 22:00
piątek, 19 czerwca, g.22:00
Fabryka Sztuki, Tymienieckiego 3
/rezerwacja miejsc siedzących/
spektakl dla widzów od szesnastego roku życia

Ta historia przecina miasto na pół. „Tymienieckiego 3 DERBY.BIAŁOCZERWONI” Teatru CHOREA to opowieść o dwóch plemionach zamieszkujących Łódź: o ich zmaganiach, frustracjach, etosie, dumie i wspólnocie. Spektakl w ramach projektu PODWÓRKA na zlecenie Festiwalu Łódź Czterech Kultur reżyseruje Tomasz Rodowicz. Premiera w czwartek (18.06) w Fabryce Sztuki na placu dawnych zakładów Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana, o godzinie 22:00. Powtórka w piątek o tej samej porze.

„Tymienieckiego 3 DERBY.BIAŁOCZERWONI” to opowieść o dwóch plemionach kibiców zamieszkujących Łódź; o ich duchowych zmaganiach i społecznych frustracjach, o ich tożsamościowym etosie i osobistej dumie, o ich świadomej rywalizacji i mimowolnej wspólnocie. Ale, czy naprawdę chodzi tylko o nich? W spektaklu Teatru Chorea dziennikarska sensacja przerodzi się w romantyczny dramat, a realistyczna relacja okaże się metaforyczną przypowieścią o siłach, które rządzą tym miastem. I znowu: czy tylko tym? Ślady tej niekończącej się wojny widzimy przecież na murach każdego miasta w naszym kraju. Milcząco przyjmujemy, że klubowe znaki malują na ścianach jacyś „oni”, obcy i niemal demoniczni kibole. A przecież w powstańczej kotwicy i w gwieździe Dawida zaszyfrowane są obawy i nadzieje wspólnoty, której granice sięgają znacznie dalej w przestrzeni i w czasie. Ten spektakl będzie więc próbą symbolicznego przekroczenia podziałów, a zarazem rzeczywistą próbą zajrzenia na drugą stronę muru oddzielającego widzów od uczestników. Spróbujemy odnaleźć i zrozumieć ludzi, których boimy się poznać, a którzy odciskają swoje piętno na duchu miasta w środku Polski. Spektakl rozgrywać się będzie na jednym z łódzkich podwórek, przy ul. Tymienieckiego 3. Wezmą w nim udział aktorzy Teatru CHORA, Teatru Pinokio, studenci łódzkiej szkoły filmowej oraz adepci i chór Teatru CHOREA.

Teatr CHOREA to grupa artystów, performerów, muzyków, tancerzy, aktorów, praktyków i teoretyków teatru. Powstał w 2004 roku w Lublinie. Początkowo realizował badania nad źródłami tańca i muzyki, eksplorując kulturę Antyku. Pierwsze widowiska opierały się na pracy Orkiestry Antycznej prowadzonej przez Tomasza Rodowicza (do dziś kierującego teatrem) i Macieja Rychłego oraz Tańców Labiryntu Doroty Porowskiej i Eli Rojek. Wyniki poszukiwań artyści CHOREI zaczęli stykać ze współczesnymi formami teatru i tańca, tworząc nowatorskie i dynamiczne spektakle, konfrontujące tradycję z nowoczesnością. Zespół wytworzył własną technikę treningu, polegającą na pracy z ciałem, głosem i rytmem, pracy z partnerem i pracy w grupie. Istotna w metodzie CHOREI jest zespołowość, umiejętność laboratoryjnej, wspólnej pracy, a jednocześnie troska o to, by ciało zbiorowe nie wykluwało się kosztem indywidualności każdego z jego członków. Obecnie zespół koncentruje się na problematyce i kondycji współczesnego człowieka – inspirując się wielkimi reformatorami teatru: Kantorem, Wyspiańskim, Grotowskim, czy wielkimi myślicielami i artystami np. Wittgensteinem, Herbertem. Od kilku lat teatr kładzie nacisk na pracę w wykluczonych przestrzeniach Łodzi. Realizuje projekty odkrywające talenty ludzkie i kreatywne potencjały w nieodkrytych obszarach miasta. CHOREA współpracuje z wieloma grupami i artystami z Polski i ze świata. Zrealizowała kilkanaście spektakli m.in. z brytyjską grupą Earthfall, amerykańskim choreografem Robertem Haydenem, mistrzem tańca Butoh Kanem Katsurą z Japonii, amerykańską choreografką Rosaną Gamson, izraelską reżyserką Ruthie Osterman, czy grupą neTTheatre z Lublina. Od ośmiu lat teatr działa w Fabryce Sztuki w dawnych fabrykach Scheiblera przy ul. Tymienieckiego 3.

Przedstawienie jest częścią trzyletniego projektu „Podwórka”, wspieranego finansowo przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotychczas powstały cztery przedstawienia z tego cyklu: „Podwórko Piotrkowska 37”, Krzysztofa Garbaczewskiego, „Zgierska 38”, Teatru Ósmego Dnia, „Obywatele Wschodniej 50” Janusza Opryńskiego oraz „Lament łódzki” w reżyserii Mariusza Grzegorzka.

www.chorea.com.pl