niedziela, 21 czerwca, g. 19:30
ul. Piotrkowska 3, Pasaż Róży
Lata ich świetności przeminęły. Ucichł wielojęzyczny gwar, który nadawał im charakteru i budował codzienność, zmienianą przez kolejne historyczne wstrząsy. Ważną rolę w Festiwalu Łódź Czterech Kultur odgrywają łódzkie podwórka. W tym roku znów staną się sceną wydarzeń artystycznych, a ich mieszkańcy bohaterami teatralnych opowieści.
Przedstawienia należące do trzyletniego projektu „Podwórka” stanowią osobną kategorię wydarzeń przygotowywanych specjalnie na festiwal. Projekt wspierany finansowo przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego umożliwia realizację spektakli site specific, powstających na potrzeby miejsca, w którym są prezentowane, opowiadających historię odnoszącą się do tego miejsca, gdzie realna przestrzeń jest częścią dzieła sztuki, jakim jest widowisko. Dzięki wydarzeniom artystycznym do podwórek wraca życie, z niepamięci udaje się wydobyć historie mieszkańców robotniczego miasta.
Dotychczas powstały cztery przedstawienia z tego cyklu. Dwa lata temu były to: „Podwórko Piotrkowska 37”, autorstwa laureata Paszportu Polityki Krzysztofa Garbaczewskiego, i „Zgierska 38”, przygotowane przez Teatr Ósmego Dnia. Oba spektakle czerpały z historii miejsc, w których powstały, z tym że przedstawienie Garbaczewskiego było raczej swobodną impresją na temat miejsca, a spektakl Teatru Ósmego Dnia z reporterską rzetelnością opowiedział historię mieszkańców kamienicy przy Zgierskiej 38 od czasów przedwojennych, aż po współczesność. W przygotowania do spektaklu bardzo zaangażowali się mieszkańcy, a samo przedstawienie spotkało się z gorącym przyjęciem, zarówno ich samych, jak i publiczności festiwalu, gromadząc blisko tysiąc widzów.
Kolejne przedstawienia cyklu powstały w zeszłym roku. W „Obywatelach Wschodniej 50” Janusz Opryński, razem ze znawczynią historii Łodzi Joanną Orzechowską, opowiedzieli losy lokatorów Wschodniej 50 przywołując ich korespondencję z administracją. Mieszkańcy pisali pisma przed wojną, po wojnie. Do Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, do Zarządu Budynków Mieszkalnych, do Prezydium Dzielnicowej Rady, do Starostwa Grodzkiego, do Zarządu Nieruchomości, do Dzielnicowej Rady Narodowej. Rady i Prezydia pisały do Dwojry Rabinowicz, do Izraela Hofmana, do Abrama Wajnberga, do Jakóba Rosenberga, do Chili Wajnberg.
Drugie z zeszłorocznych przedstawień – „Lament łódzki” w reżyserii Mariusza Grzegorzka – opowiadało o podwórku przy Rewolucji 29, a spektakl mierzył się z problemem identyfikacji z miastem i samooceny łodzian. Podstawowym tworzywem dramaturgicznym były „hejterskie” wpisy internautów pod artykułami dostępnymi w sieci, dotyczącymi szeroko pojętych problemów Łodzi.
W tym roku czas na kolejne dwie premiery site specific w ramach „Podwórek”. Pierwsza z nich to „Tymienieckiego 3 DERBY.BIAŁOCZERWONI” teatru CHOREA, a drugie „Rewolucji 17, wspomnienia Aurelii” – niemieckiego teatru Grotest Maru i gości.
Wszystkie spektakle projektu „Podwórka” są transmitowane w Internecie, a także rejestrowane i ponownie prezentowane w kolejnych edycjach. W niedzielę (21.06) w Pasażu Róży, Piotrkowska 3 wyemitowane zostaną wszystkie zarejestrowane dotąd spektakle. Pokaz zakończy tegoroczną edycję festiwalu.
Projekcja zarejestrowanych spektakli:
„Obywatele Wschodniej 50” w reż. Janusza Opryńskiego
„Lament Łódzki” w reż. Mariusza Grzegorzka
„Zgierska 38” Teatru Ósmego Dnia,
„Piotrkowska 37” Krzysztofa Garbaczewskiego